Jesteś tutaj:

"ABC judaizmu dla chrześcijan" to trwające jeden rok (dwa semestry) studium podstaw kultury i religii żydowskiej, przygotowane z myślą o chrześcijanach, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o tradycji, która, wraz z wyznaniami chrześcijańskimi, przez ponad tysiąc lat tworzyła kulturę Polski.

Naszymi wykładowcami są znamienici polscy rabini i znawcy judaizmu.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę, w godzinach 15.00 - 18.00, w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7 w Kielcach.

 
Małgorzata Kordowicz posługuje jako rabinka w Warszawskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej. Jako pierwsza kobieta z Polski podjęła studia w Jewish Theological Seminary w Nowym Jorku, zakończone otrzymaniem w maju 2016 roku smichy rabinackiej. Opracowała m.in. żydowski elementarz i modlitewnik dla dzieci.
Dawid Szychowski jest od 2015 roku Rabinem Łodzi. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Kształcił się w izraelskich jesziwach: Machon Meir i Midrash Sfaradi w Jerozolimie oraz w Yeshivat Hamivtar w Efracie. Ukończył dwuletni program Beren Strauss Amiel przygotowujący przyszłych rabinów do pracy z żydowskimi społecznościami poza Izraelem. Jego mistrzem był rabin Boaz Pash. Jest również uczniem rabina Uriego Szerkiego z Machon Meir, rabina Szlomo Wilka z Ohr Tora Stone, rabina Adina Szteinzalca. W marcu 2015 dostał smichę rabinacką z rąk rabina Jakowa Pereca, a kilka miesięcy później od rabina Szlomo Riskina. Jest emisariuszem organizacji Shavei Israel.
Stas Wojciechowicz pochodzi z rodziny o polsko-żydowskich korzeniach. Na początku lat 90. wyjechał z rodzinnego Taszkientu na studia do Stanów Zjednoczonych. W 1995 roku rozpoczął studia w Hajfie. Podczas służby wojskowej wystąpił o przyjęcie na studia rabiniczne w reformowanym Hebrew Union Collage w Jerozolimie, które rozpoczął w 2001 roku. Smichę rabinacką Hebrew Union College otrzymał w roku 2006. Od 2007 roku Stas Wojciechowicz pracował jako rabin w progresywnej społeczności żydowskiej Shaarei Shalom w Sankt Petersburgu w Rosji. Od października 2010 pracuje jako reformowany rabin w Warszawie.
Symcha Keller jest przewodniczącym Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, przez wiele lat był Rabinem Łodzi. Obecnie zajmuje się kantorowaniem i posługą kaznodziejską w różnych polskich synagogach. Jest również muzykiem – niedługo ukaże się jego nowa płyta zatytułowana „Bramy”.
2017-10-15
Stas Wojciechowicz / Rabinka Małgorzata Kordowicz

Idee judaizmu rabinistycznego / Święta żydowskie

2017-11-19
Rabin Dawid Szychowski i rebecyn Miriam Szychowska

Zwyczaje i codzienność wyznawców judaizmu.

2017-12-10
Rabinka Małgorzata Kordowicz / Stas Wojciechowicz

Święta żydowskie/ idee judaizmu rabinistycznego

2018-01-14
Symcha Keller

Historia i filozofia chasydyzmu

2018-02-18
Rabinka Małgorzata Kordowicz / Stas Wojciechowicz

Święta żydowskie/ idee judaizmu rabinistycznego

2018-03-18
Symcha Keller

Historia i filozofia chasydyzmu

2018-04-15
Rabinka Małgorzata Kordowicz / Stas Wojciechowicz

Święta żydowskie/ idee judaizmu rabinistycznego

2018-05-13
Rabin Dawid Szychowski i rebecyn Miriam Szychowska

Zwyczaje i codzienność wyznawców judaizmu.

2018-06-03
Spotkanie podsumowujące z prelekcjami wszystkich wykładowców

Biskup Rafał Markowski i Rabin Michael Schudrich o wartości poznawania judaizmu (filmy promujące program "Korzenie" przygotowany przez miesięcznik Wieź)

By zapewnić wysoki poziom wykładów, udział w studium jest płatny. Istnieją trzy możliwości wnoszenia opłat:
  • Z góry za cały rok. Opłata: 125 zł za wszystkie 9 spotkań.
  • Z góry za pół roku. 75 zł za pierwsze 4 spotkania, 75 zł za kolejne 5.
  • Za każde spotkanie osobo: 20 zł za każde spotkanie.
Za uczestnictwo w przynajmniej 7 spotkaniach można otrzymać zaświadczenie o ukończeniu studium. By dostać zaświadczenie, należy przy pierwszym spotkaniu pobrać kartę uczestnika i przy każdym kolejnym wykładzie pobierać pieczątkę.

Zapraszamy do zapisania się na nasze studium za pomocą poniższego formularza

  • W poniższym okienku weryfikacji wpisz dowolną dwuliczbowa cyfrę, a następnie potwierdź swoje zgłoszenie przyciskiem "Submit".

 

Verification

Do góry