środa, 15 marzec 2017 16:02

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop
II Kieleckie Dni Tischnerowskie

W dniach od 21 do 30 marca już po raz drugi w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbędą się Dni Tischnerowskie - cykl wydarzeń upamiętniających ks. Józefa Tischnera, niezwykłego duchownego i filozofa. Wśród nich wystawa obrazów, monodram, koncert, wykład i projekcja filmowa.

- Podobnie jak w roku ubiegłym, chcemy przypomnieć osobę i ideę księdza Józefa Tischnera, wybitnego filozofa, człowieka głębokiej wiary, ale też wnikliwego obserwatora i komentatora współczesnego społeczeństwa polskiego. Bardzo brakuje nam dziś tego jego krytycznego, ale mądrego spojrzenia - mówi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

 

PROGRAM II KIELECKICH DNI TISCHNEROWSKICH

21 marca, godz. 18.00

RE-KOLEKCJE TISHNEROWSKIE Ks. dr Jacek Prusak SJ, teolog, psycholog, publicysta, prorektor Akademii „Ignatianum” w Krakowie, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego” i „Życia Duchowego”. Wstęp wolny

Po rekolekcjach wernisaż wystawy „Sicut cervus. Obrazy duszy” o. Tomasza Biłki OP.

23 marca, godz. 18.00

Mała Scena przy Plantach. Monodram Jerzego Treli „Kołakowski. Mickiewicz”. Przygotowany specjalnie na II Kieleckie Dni Tischnerowskie program składający się z tekstów romantycznego wieszcza i wybitnego XX-wiecznego polskiego filozofa. Cena biletu: 15 zł, ulgowy: 5 zł.

27 marca, godz. 18.00

Koncert rabina Symchy Kellera „Filozofia po żydowsku”. Znany kantor i rabin wykona utwory mające swoje źródło w muzyce chasydzkiej. Pieśni będą przeplatane opowiadaniami i anegdotami pokazującymi żydowski sposób podchodzenia do życia. Cena biletu: 15 zł, ulgowy: 5 zł.

28 marca, godz. 18.00

Małe Kino przy Plantach. Film „Człowiek”. Głośny film fotografa, dziennikarza i reportera Yanna Arthusa-Bertranda, w którym zadaje on pytanie o kondycję ludzkości w XXI wieku. Dokument o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony oraz co tak naprawdę łączy nas wszystkich. Wstęp wolny.

30 marca, godz. 18.00

Wykład prof. Tadeusza Gadacza pt. „Katalog narodowych wad Polaków według księdza Tischnera”. Filozof i historyk idei, bliski współpracownik i przyjaciel ks. Józefa Tischnera przypomni przemyślenia filozofa z Łopusznej na temat przywar charakterystycznych dla naszego narodu. Wstęp wolny.

Wystawa towarzysząca „Sicut cervus. Obrazy duszy”

Wystawa prezentuje obrazy dominikanina, o. Tomasza Biłki, duszpasterza akademickiego i opiekuna Wspólnoty Twórców Chrześcijan "Vera Icon". O. Tomasz inspiruje się malarstwem Jerzego Nowosielskiego i Marka Rothko. Pokazane na wystawie obrazy są odzwierciedleniem drogi duchowej młodego zakonnika. Wstęp wolny.

BILETY ULGOWE: Studenci, emeryci, członkowie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego

 

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop