czwartek, 30 marzec 2017 14:00

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop
Zespół Badań Pamięci o Zagładzie z Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu

W dniach 27- 28 marca gośćmi Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu im. Jana Karskiego w Kielcach byli pracownicy naukowi i studenci z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zrzeszeni w Zespole Badań Pamięci o Zagładzie.
 
W poniedziałek, 27 marca, nasi goście obejrzeli film „Przy Planty 7/9” oraz spotkali się z Bogdanem Białkiem, prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Bogdan Białek oprowadził studentów i pracowników naukowych po stałej wystawie „Wspomnijcie na minione dni”, poświęconej ofiarom pogromu kieleckiego, a następnie rozmawiał z nimi o kieleckiej drodze do przywracania pamięci o tragicznych wydarzeniach z 4 lipca 1946 r.
 
We wtorek, 28 marca, nasi goście odbyli spacer po miejscach w centrum Kielc, które są zwiane z historią tutejszej społeczności żydowskiej. Przewodnikiem grupy był dr Marek Maciągowski, historyk, dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Następnie grupa udała się na cmentarz żydowski na kieleckim Pakoszu.
 
Międzyzakładowy  Zespół Badań Pamięci o Zagładzie na Uniwersytecie Warszawskim, kierowany przez dr Justynę Kowalską-Leder, zajmuje się badaniami poświęconymi obecności Żydów w kulturze polskiej. Ze względu na zainteresowania badawcze członków zespołu jego prace koncentrują się na losach Żydów polskich w XX wieku, szczególnie na międzywojennej debacie o "kwestii żydowskiej", stosunkach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej oraz formach reprezentacji Holokaustu.