sobota, 01 kwiecień 2017 19:47

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop
O uchodźcach i o Aleppo w Instytucie przy Planty 7

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu zaprasza w nadchodzącym tygodniu na dwa spotkania.  We wtorek, 4 kwietnia, o 18.00, kolejne spotkanie z cyklu „Zrozumieć Franciszka”. Tym razem gościem Instytutu będzie ks. bp. Krzysztof Zadarko, delegat Episkopatu Polski ds. Imigracji. Temat spotkania: „Dlaczego Franciszek umiłował uchodźców”. W czwartek, 6 kwietnia, również o 18.00 odbędzie się natomiast spotkanie z Martą Titaniec, Kierownik Działu Projektów Zagranicznych Caritas Polska, która zda relację ze swojej wizyty w Aleppo.

Ks. bp dr Krzysztof Zadarko jest biskupem pomocniczym Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej, z ramienia Episkopatu Polski odpowiada natomiast za zaangażowanie polskiego Kościoła w pomoc uchodźcom. Jest zaangażowany w ideę organizowanie w Polsce przez Caritas korytarzy humanitarnych dla uchodźców z Syrii, Jordanii i Libanu.

Bp Zadarko opowie o tym, dlaczego kwestia losów ludzi, którzy musieli opuścić własne domy, by uciekać przed wojną i nędzą materialną, jest tak ważna dla obecnego papieża, oraz o tym, jaki  oddźwięk nawoływanie Franciszka znajduje w polskim Kościele. Jest to drugie spotkanie w cyklu „Zrozumieć Franciszka”. W marcu wykład wygłosił ks. prof. Alfred Wierzbicki, w kolejnych miesiącach gośćmi Instytutu będą redaktor Zbigniew Nosowski i ks. Andrzej Luter.

Czwartkowe spotkanie z Martą Titaniec zatytułowane zostało „Raport z miasta Aleppo”. Kierownik Działu Projektów Zagranicznych Caritas Polska była w tym roku w Aleppo na zaproszenie miejscowego biskupa i jako świadek cierpienia Syryjczyków opisze, jak wygląda największe miasto Syrii, w którym od 20 lipca 2012 do 15 grudnia 2016 toczyły się intensywne walki między syryjską armią narodowąi rebeliantami. Marta Titaniec opowie, jakie są obecne potrzeby mieszkańców zniszczonego miasta i jak można zaangażować się w pomoc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop