środa, 05 kwiecień 2017 12:05

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop
Spotkanie z biskupem Zadarko

Franciszek od samego początku swego pontyfikatu sprawy uchodźców traktuje jako najważniejsze – mówił bp Krzysztof Zadarko, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji podczas spotkania z cyklu „Zrozumieć Franciszka”, które odbyło się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach, pod hasłem: „Dlaczego Franciszek umiłował uchodźców”.

 Biskup Zadarko uważa, że nie można tłumaczyć postawy papieża z Argentyny jedynie jego pochodzeniem i historią rodzinną. Nauczanie Franciszka jest zakorzenione w tradycji nauczania poprzednich papieży, różni się od nich natomiast dlatego, że dzisiejsza sytuacja na świecie jest zupełnie odmienna. Delegat Episkopatu zauważył, że problem uchodźców nie jest chwilowym kryzysem, ale rzeczywistością, która stała się stałym, strukturalnym zjawiskiem, które będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. Papież jest tego świadomy, stąd jego zaangażowanie w pomoc ludziom, którzy z powodu wojny, nędzy materialnej i głodu są zmuszeni do opuszczania swojej ojczyzny.

 Prelegent wyraził również opinię, że nauczanie Kościoła na temat uchodźców, które zostało precyzyjnie wyrażone już w watykańskiej instrukcji „Przyjęcie Chrystusa w uchodźcach i przymusowo przesiedlonych” z roku 2013, jest jasne, jednak zupełnie nieznane w Polsce. W dyskusji po spotkaniu taki stan rzeczy potwierdzało wiele osób. Podawano wiele przykładów sytuacji, w których przedstawiciele Kościoła i ludzie identyfikujący się z katolicyzmem. Zwracano również uwagę na to, że rozprzestrzeniane jest wiele fałszywych informacji, które mają na celu wzbudzenie lęku przed przyjmowaniem imigrantów.  - My naprawdę chcemy być miłosierni. Nie wyobrażam sobie katolika w Polsce, który nie chce być miłosierny. Problemem w Polsce jest jak poradzić sobie z lękiem, który nami zawładnął. – zauważył biskup Zadarko.

W czwartek 6 kwietnia, o 18.00 w Instytucie odbędzie się spotkanie z Martą Titaniec, kierowniczką Działu Projektów Zagranicznych Caritas Polska, która była w tym roku w Aleppo na zaproszenie miejscowego biskupa.

Podczas spotkania opowie o cierpieniach Syryjczyków i opisze, jak wygląda największe miasto Syrii, w którym od 20 lipca 2012 do 15 grudnia 2016 toczyły się intensywne walki między syryjską armią narodową i rebeliantami. Powie też o tym, jakie są obecne potrzeby mieszkańców zniszczonego miasta i jak można zaangażować się w pomoc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop