Współpracujemy z:

W tej chwili nie ma zaplanowanych odosobnień.
BOGDAN BIAŁEK jest psychologiem, redaktorem naczelnym „Charakterów”, założycielem i prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Powołał do życia Instytut Kultury Spotkania i Dialogu oraz Ośrodek Melete. Jest absolwentem podyplomowego studium duchowości Collegium Bobolanum oraz studiów podyplomowych Uważność i wpółczucieBadania i psychoterapia Uniwersytetu SWPS. Był koordynatorem Szkoły Medytacji WCCM w Polsce i Europie Wschodniej, a także współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Od wielu lat działa na rzecz dialogu międzyreligijnego. Stał się bohaterem filmu dokumentalnego produkcji polsko-amerykańskiej „Bogdan’s Journey” (polski tytuł „Przy Planty 7/9”), który zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Autor książek: „Kilka rzeczy o Doktorze, które trzeba o Nim wiedzieć” (poświęcona Markowi Edelmanowi); „Cienie i ślady”; „Płaczę z tymi, którzy nie płaczą”.
Do tej pory odbyły się między innymi:

lipiec 2015 - ,,Medytacje dla pokoju na świecie", spotkanie medytacyjne chrześcijan i muzułmanów. Wprowadzenie do medytacji: o. Maksymilian Nawara OSB, szajch Hazrat Hamid Hasan. Prowadzenie Andrzej Ahmed Saramowicz oraz Bogdan Białek.

marzec 2016Spotkanie medytacyjne chrześcijan i buddystów. Wprowadzenie do medytacji ze strony buddyjskiej: roshi Mikołaj Uji Markiewicz; wprowadzenie ze strony chrześcijańskiej: o. Maksymilian Nawara OSB.

maj 2016 – Spotkanie medytacyjne Żydów i chrześcijan. Wprowadzenie do medytacji ze strony żydowskiej: rabin Rami M. Shapiro, ze strony chrześcijańskiej: ks dr Jacek Prusak SJ.

lipiec 2016 – ,,W stronę serca”, spotkanie medytacyjne chrześcijan i muzułmanów w intencji pokoju na świecie. Wprowadzenie do medytacji ze strony muzułmańskiej: szajch Hazrat Hamid Hasan, ze strony chrześcijańskiej: Maksymilian Nawara OSB.

wrzesień 2016„Hezychazm: teoria i praktyka medytacyjna”. Prowadzący: Maciej Bielawski oraz Bogdan Białek.

marzec 2017„Droga do głębi serca”. Spotkanie medytacyjne prowadzone przez jezuitę i mistrza zen Stefana Baubergera SJ. Wśród prowadzących także Bogdan Białek.

lipiec 2017 – Chrześcijańsko-muzułmańskie spotkanie medytacyjne.  Nauki sufickie głosił  szajch Hamid z Indii, chrześcijańskie ks. dr Jacek Prusak SJ. Wprowadzenie do medytacji: Andrzej Saramowicz oraz Bogdan Białek.

wrzesień 2017 – ,,Droga do głębi serca”. Spotkanie medytacyjne prowadzone przez Stefana Baubergera SJ.

październik 2017Spotkanie medytacyjne poświęcone hezychazmowi. Poprowadzili je Alipij Fedun MSU oraz Bogdan Białek.

listopad 2017 – Spotkanie medytacyjne „Bez początku…” z udziałem chrześcijan i buddystów. Spotkanie prowadził Mikołaj Uji Markiewicz oraz Bogdan Białek.

marzec 2018 –  Zen dla chrześcijan; spotkanie poprowadził Stefan Bauberger SJ.

Refleksje uczestników spotkań:

Serdecznie dziękuję za spotkanie medytacyjne Żydów i chrześcijan w intencji dialogu międzyreligijnego, w którym miałam możliwość uczestniczyć [...] gorąco polecam je tym, którzy poszukują swej drogi. [...] Takie spotkania jak to na Karczówce, w pięknie położonym i nastrajającym do kontemplacji miejscu, są sposobem na spełnienie tego, czego intuicyjnie pragniemy.

Dziękuję uczestnikom spotkania za dzielenie się swoimi przemyśleniami, za ich pytania i odpowiedzi, za płynące z głębi dyskusje - za wszystko to, co pozostanie we mnie na zawsze. Dziękuję.

Lucyna

Pobyt w klasztorze na kieleckiej Karczówce był czasem niezwykłym. [...] Spotkaliśmy się tam z ogromną życzliwością, wyjściem naprzeciw wszystkim naszym potrzebom.

Niezwykli byli ludzie, z którymi się spotkałam. Ze strony chrześcijańskiej osoby z całej niemal Polski, a ze strony muzułmańskiej z różnych zakątków świata, połączone wspólną potrzebą poszukiwania spotkania z Bogiem w modlitwie medytacyjnej. To, co zapamiętam najbardziej, to spojrzenia, które wymienialiśmy między sobą, a które w moim odczuciu mówiły wszystko to, czego słowa nie potrafią powiedzieć.

Agnieszka

Formuła spotkania jak najbardziej przypadła mi do gustu. Nie miałem żadnych oczekiwań, bardziej ciekawość, jak to będzie wyglądało, i co się wydarzy. Odpowiadało mi to, że nie byliśmy grupą nastawioną na to, by „zbawiać świat”, natomiast praca miała miejsce w jedynym obszarze, gdzie mamy jakiś wpływ (choć nie jest lekko) , a mianowicie w obszarze pozytywnej zmiany nas samych…

Krzysztof

Podczas spotkania chrześcijan i muzułmanów wspólnie medytowaliśmy, wspólnie spożywaliśmy posiłki, dzieliliśmy się wrażeniami i refleksjami, słuchaliśmy się wzajemnie, dzieliliśmy uśmiechy i słowa. Między nami panował pokój. Ważne było to, co wspólne. Różnice choć niezaprzeczalne, nie przeszkadzały, budziły raczej ciekawość i chęć wzajemnego poznania. Nikt nikogo nie chciał zmieniać [...]

Doświadczyłam pokoju, miłości i przyjaźni. Doświadczyłam wspólnoty. Patrzę na świat z bogatszej perspektywy.

Kinga

W tej chwili nie ma zaplanowanych odosobnień.

No announcements found

W celu zapisu prosimy o kontakt mailowy na adres:

medytacja@charaktery.com.pl

W wiadomości prosimy o podanie:

 • Swojego imienia i nazwiska
 • Numeru telefonu
 • Termin odosobnienia, w którym chcą Państwo uczestniczyć
 • Opis swojej dotychczasowej praktyki związanej z medytacją
 • Ewentualne uwagi dotyczące diety
 • Existing Users Log In

  three × four =
     
  New User Registration
  *Pole wymagane
  Praktyka
  We wszystkich sprawach prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu e-mail:

  medytacja@charaktery.com.pl