wtorek, 21 wrzesień 2004 00:00

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop
Nadanie imienia Jana Karskiego gimnazjum nr 4

Written by 
Rate this item
(0 votes)
zdjecie_glowneDwudniowe uroczystości związane z nadaniem imienia Jana Karskiego kieleckiemu gimnazjum nr 4 rozpoczęły się we wtorek 21 września.

Rano, w gmachu kieleckiego magistratu otwarto posiedzenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Było to wydarzenie historyczne. I to historyczne z dwóch powodów. Po raz pierwszy bowiem odbyło się w Kielcach. Po drugie spotkanie zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, tej, w której odbywa swe sesje rada miejska.
Polacy i Żydzi spotkali się, żeby ze sobą rozmawiać w przyjaznej atmosferze, żeby wspólnie śpiewać psalmy w miejscu, w którym na co dzień zapadają najważniejsze decyzje dotyczące Kielc. Miasta, którego historia naznaczona jest piętnem tragicznych wydarzeń z lipca 1946 roku. Poza członkami Polskiej Rady w uroczystym posiedzeniu udział wzięli prezydent Kielc Wojciech Lubawski, jego zastępcy oraz liczni przybyli z tej okazji do Kielc znamienici goście – wśród nich między innymi Kaya Mirecka–Ploss z USA, wykonawczyni testamentu Jana Karskiego. Byli uczniowie i nauczyciele z gimnazjum nr 4, młodzież i pedagodzy z innych kieleckich szkół.

Spotkanie rozpoczęło i zakończyło się wspólnym śpiewaniem psalmów. Hine ma tow uma naim szewet achim gam jachad (O jak dobrze i jak miło, kiedy bracia żyją w zgodzie) - zabrzmiały symboliczne słowa Psalmu 133. Współprzewodniczący Rady dr Stanisław Krajewski mówił: Kiedy jestem w Kielcach zawsze cieniem kładzie się pamięć o pogromie Żydów w 1946 roku. To była dla nas wszystkich ogromna tragedia, z której powinniśmy wyciągnąć lekcje. Potrzebujemy dialogu i przypominania, że przez wieki mieliśmy wspólną historię. (...) Cieszę się, że jestem tutaj z wami.

Wieczorem w Kieleckim Centrum Kultury pamięć Jana Karskiego uczczono otwarciem poświeconej mu wystawy oraz koncertem zespołu Kraków Klezmer Band.

  • Facebook
  • Google Plus One
  • Tweeter
  • Wykop
Read 3769 times Last modified on środa, 14 wrzesień 2011 09:16