wydawca

wydawca

piątek, 30 grudzień 2016 15:00

Noworoczne spotkanie na Plantach 7

 

Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zaprasza 7 stycznia  (sobota)o godz. 16.00 do Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu  na Noworoczne Spotkanie z psalmami i muzyką

Czytaniu biblijnej poezji towarzyszyć będzie unikalna oprawa dźwiękowa w wykonaniu Michała Oleksika. Nasz  gość zagra na współczesnym  i mało znanym instrumencie – handpanie.  To rodzaj bębna wyprodukowanego z wysokiej jakości stali.. Gra na handpanie jest intuicyjna - melodia wyłania się w wyniku nawet prostego wybijania rytmu, a głębokie, metaliczne brzmienie tworzy niezwykłą atmosferę.
Na to wyjątkowe spotkanie z psalmami i muzyką wstęp jest płatny – 5 zł w tym lampka szampana.

Jubileuszowe obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 17 stycznia 2017 roku w Kielcach.  Mottem przewodnim  jest fragment Księgi Jeremiasza : Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść (Jr 20, 7-9).  Kielce są po raz drugi gospodarzem Dnia Judaizmu, po raz pierwszy to wyjątkowe wydarzenie odbyło się przed dziesięcioma laty. Wówczas odsłonięta została przed kamienicą Planty 7/9 tablica pamiątkowa  z modlitwą św.  Jana Pawła II.

W Kielcach jest klimat powagi i budowania pozytywnych, braterskich relacji z Żydami. To jest owoc wielu lat pracy Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, osobistego zaangażowania Bogdana Białka [współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów], ale również zaangażowania strony kościelnej– podkreślił w wywiadzie dla KAI  bp Mieczysław Cisło, były przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Na obchody XX Dnia Judaizmu  w Kielcach złożą się m.in. modlitwa przy pomnikach upamiętniających ofiary Zagłady, teologiczna dyskusja panelowa z udziałem teologów katolickich i rabinów, a w godzinach popołudniowych w katedrze – nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.  Współorganizatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Pełny program:

9.30 URZĄD MIEJSKI – Rozpoczęcie, konferencja prasowa 

10.30 POMNIK „MENORA” Al. IX Wieków Kielc – wspomnienie Żydów zamordowanych podczas pogromu kieleckiego – modlitwy: Biskup Kielecki, Naczelny Rabin Polski. Przejście na ul. Warszawską 17 pod budynek dawnej synagogi. Przy tablicy „Pamięci 27000 Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939 – 1944 w Kielcach, Treblince i innych obozach zagłady” oraz przy Murze Pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” krótkie wspomnienie zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej. Przejście do bazyliki katedralnej.

11.45-14.00 AULA WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO 

– Wykład rabina prof. Abrahama Skórki – rektora Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i rabina gminy żydowskiej Benei Tikva: Achievements and Challenges of the Christian – Jewish Dialogue: a Theological Outline (Osiągnięcia i wyzwania dialogu chrześcijańsko-żydowskiego: zarys teologiczny) 

– Panel dyskusyjny wokół tematu Dnia Judaizmu 2017: 

  • Ks. dr hab. Przemysław Kantyka, prof. KUL – moderator 
  • Bp dr Mieczysław Cisło 
  • Bp dr hab. Rafał Markowski 
  • Prof. dr hab. Sławomir Żurek 
  • Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich 
  • Rabin Małgorzata Kordowicz 

16.00 MUZEUM DIECEZJALNE – otwarcie wystawy 

16.30 BAZYLIKA KATEDRALNA – Nabożeństwo biblijne 

19.30 KIELECKIE CENTRUM KULTURY, Mała Scena „Wieczór psalmów” – ks. Grzegorz Michalczyk, rabin Dawid Szychowski

wtorek, 07 czerwiec 2016 17:26

Uroczysty koncert 4 lipca w KCK

4 lipca (poniedziałek)  o godz. 18.00 w Kieleckim Centrum Kultury (pl. Moniuszki 2B) odbędzie się uroczysty koncert w 70. rocznicę pogromu kieleckiego w wykonaniu SINFONII VARSOVII pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka .

Repertuar: Jerzy Maksymiuk:  Lament serca Kielcom in memoriam;
Dymitr Szostakowicz: Symfonia kameralna; Samuel Barber: Adagio na smyczki.

Koncert poprzedzi uroczystość wręczenia Jego Ekscelencji ks. bp. Mieczysławowi Cisło wyróżnienia Vir Bonus przyznawanego  przez Stowarzyszenia im. Jana Karskiego  w uznaniu wyjątkowości postaci i dzieła życia. Ksiądz Biskup  jest  przewodniczącym Komitetu ds.  Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie KCK. Informacja tel. 41 343 81 42.

 

wtorek, 07 czerwiec 2016 17:24

GŁÓWNE OBCHODY 70. ROCZNICY POGROMU.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na uroczyste obchody 70. rocznicy pogromu kieleckiego, 

które odbędą się w niedzielę 3 lipca 2016 roku w Kielcach.

wtorek, 07 czerwiec 2016 15:18

KIELECKA PREMIERA FILMU „PRZY PLANTY7/9”

Pokaz filmu dokumentalnego „Przy Planty 7/9”  odbędzie się 2 lipca, o godzinie 19.00 w kinie „Fenomen” Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach (ul. Ściegiennego 2) . 

Realizacja: Michał Jaskulski i Larry Loewinger, produkcja:  USA/Polska.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z konferencji  „Pamięć-Dialog-Pojednanie. Duchowe wymiary przebaczenia” zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w 70. rocznicę pogromu kieleckiego.

Konferencja odbyła się 9 maja w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wśród prelegentów i gości byli wybitni znawcy i praktycy dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego: ks. abp Henryk Muszyński, ks. bp. Mieczysław Cisło, ks. bp. Jan Piotrowski, rabin Michael Schudrich, rabin Abraham Skórka, Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Juńczyk-Ziomecka, Wojciech Lubawski, Wojciech Eichelberger, ks. Manfred Deselaeres.

środa, 25 maj 2016 13:11

PROMOCJA KSIĄŻKI O JANIE KARSKIM

Zapraszamy 8 czerwca (środa) o godz. 17.00 do Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7) na uroczystą promocję książki „Jan Karski – świadek, emisariusz, człowiek” wydaną przez Towarzystwo Naukowe KUL.  Gości przywitają i w temat wprowadzą prof. dr hab. Jacek Żurek (KUL) i Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. O książce mówić będą red. Marian Turski („Polityka”), Bogdan Białek i ks. prof. dr hab. Alfred Wierzbicki (KUL).
Promocji książki towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Łódź Jana Karskiego”, którą prezentujemy kieleckiej publiczności dzięki uprzejmości i współpracy z Muzeum Miasta Łodzi.

Rok 2014 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej rokiem Jana Karskiego (właściwe nazwisko – Jan Kozielewski). Fakt ten sprawił, że nie tylko w publicznej debacie, ale również w dyskursie naukowym ten kurier i emisariusz polskiego Rządu na Wychodźstwie zaistniał na nowo. Okazało się, iż badania nad życiem i różnorodną działalnością Karskiego wymuszają zastosowanie zróżnicowanych metodologii. Jako nietuzinkowa postać interesuje on bowiem nie tylko historyków, lecz także literaturoznawców, filmoznawców, a nawet pedagogów. Pełna analiza dzieła Karskiego wymaga więc spojrzenia interdyscyplinarnego. Monografia Jan Karski – świadek, emisariusz, człowiek, wydana w roku 2015 przez Towarzystwo Naukowe KUL w ramach serii „Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej”, pod redakcją Agnieszki Kasperek, Agnieszki Żmudy i Sławomira Jacka Żurka, jest zbiorem rozpraw naukowych, których autorzy reprezentują różne dziedziny nauki i różne ośrodki akademickie w Polsce i zagranicą – w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwecji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

(Ze Wstępu do książki „Jan Karski-świadek, emisariusz, człowiek”)

piątek, 20 maj 2016 23:21

Henryk Pawelec In memoriam

W poniedziałek 30 maja,  mija pierwsza rocznica śmierci Henryka Pawelca, pseudonim Andrzej, żołnierza Armii Krajowej. Miał 94 lata.

Zapraszamy 30 maja o godz. 18.00 do Instytutu Kultury Spotkania  i Dialogu (ul. Planty 7) na wieczór wspomnień o Henryku Pawelcu.

 

Bogdan Białek wspomina Henryka Pawelca

Henryk Pawelec, żołnierz Armii Krajowej. Miał 94 lata. Henryk, a właściwie Andrzej, gdyż przez wiele lat naszej znajomości najbliżsi zwracali się do niego wojennym pseudonimem, był przede wszystkim żołnierzem. Owszem, zdarzały się inne tematy naszych rozmów, czasami jakieś komentarze do rzeczywistości, częściej wspomnienia emigracyjne z ponad 40 lat życia na londyńskiej wyspie polskości, ale przede wszystkim rozmawialiśmy o wojnie.

Wczoraj w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbyło się spotkanie z Wacławem Radziwinowiczem, jednym z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki.
Przez blisko 20 lat pracował w Rosji jako korespondent Gazety Wyborczej. Spotkanie było kielecką premierą książki "Creme de la KREML".
Gość opowiadał o kulisach wydalenia go z Rosji w grudniu 2015, o kotce Masi, której rosyjskie MSZ proponowało azyl, o tym jak Rosja patrzy na 
Polskę, o rosyjskich absurdach i o tym dlaczego dzisiejsza Polska przypomniana mu Rosję.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do wspólnej modlitwy w 73. rocznicę mordu dokonanego przez Niemców na 45. dzieciach żydowskich. W niedzielę, 22 maja o godz. 13.00 spotkamy się przy grobie zamordowanych dzieci na kieleckim cmentarzu żydowskim (al. Na stadion).   

Ponad 22 tysięcy Żydów z kieleckiego getta zostało zamordowanych w sierpniu 1942 roku w obozie śmierci w Treblince. Pozostawionych przy życiu około dwóch tysięcy Żydów zamknięto w czterech obozach pracy. 23 maja 1943 roku Niemcy zastrzelili 45. dzieci żydowskich, uznając je za niezdolne do pracy. Najmłodsze miało 15 miesięcy, najstarsze 13 lat. Jednym z ocalałych jest pan Stefan Zabłocki, który tak pamięta ten dzień: -

Strona 1 z 9