77. rocznica zagłady kieleckiego getta

W dniach od 19 do 24 sierpnia ma miejsce 77. rocznica zagłady kieleckiego getta. W 1942 roku zamordowano w tych dniach ponad 21 tysięcy mieszkańców naszego miasta. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza Kielczan do uczczenia pamięci ofiar.

W poniedziałek, 26 sierpnia, o godzinie 17.00, zapraszamy wszystkich, którzy chcą okazać swoją pamięć, pod pomnik „Menora”, poświęcony kieleckim ofiarom Holokaustu, znajdujący się przy ulicy IX Wieków Kielc, gdzie będzie miała miejsce krótka modlitwa oraz zapalenie zniczy.
Dzień wcześniej organizowany jest wyjazd: Pielgrzymka Pamięci mieszkańców Kielc do Treblinki, miejsca zagłady kieleckich Żydów. W drodze do tego szczególnego miejsca uczestnicy odwiedzą Żydowski Instytut Historyczny by zwiedzić stała wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” prezentującą działalność konspiracyjnej grupy   Oneg Szabat, tworzącej archiwum w getcie warszawskim. Wracając grupa zwiedzi również synagogę w Górze Kalwarii. Więcej informacji: www.jankarski.org.pl/pielgrzymka

Stowarzyszenie zadbało również, by pamięć o tragicznych sierpniowych dniach z 1942 była zauważalna w przestrzeni miasta. Wystawę, która składa się z archiwalnych zdjęć, kalendarium, mapy i świadectw, ustawiono w dwóch ważnych miejscach: przy Ławeczce Karskiego stojącej przy ulicy Sienkiewicza oraz przy pomniku Menora (IX Wieków Kielc).

W dniach 20-24 sierpnia 1942 roku z Kielc wywieziono do obozu w Treblince ok. 20 000 – 21 000 Żydów. Na miejscu zastrzelono ok 1500, głównie starszych, chorych i dzieci. Po długiej i uciążliwej podróży podtrzymywano przekonanie, że jadą do pracy, a Treblinka to tylko stacja tymczasowa, że zostaną poddani zabiegom higienicznym, po których otrzymają z powrotem swoje rzeczy złożone w depozycie. Po zakończeniu wysiedlenia w Kielcach pozostało ok. 2 000 Żydów, których uwięziono w obozie pracy przy ul. Stolarskiej i Jasnej.

Podziel się: