Spotkaniem z profesorem Michałem Bilewiczem rozpoczęliśmy drugą część projektu „Wobec zła”. W pierwszej części głos oddaliśmy filozofom i publicystom, naszymi gośćmi byli Prof. Tadeusz Gadacz, red. Konstanty Gebert, Prof. Jan Hartman i red. Tomasz Terlikowski.
„Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości” Michała Bilewicza
Opis wydawcy:
Jak wyrwać się z wpływu historycznej traumy?
Nieufni wobec państwa i wszelkich instytucji. Wiecznie narzekający i niezadowoleni. Pełni obaw i lęków. A jednocześnie gotowi do ogromnej mobilizacji w czasie kryzysu i pomagania innym, gdy są w potrzebie. Tacy są mieszkańcy Traumalandu.
Michał Bilewicz zaprasza do zgłębienia społecznej psychologii Polaków. Pokazuje, że nie jesteśmy unikalni. Podobnie jak inne historycznie straumatyzowane narody przystosowaliśmy się do trudnych warunków, w których przyszło żyć naszym przodkom. Czy jednak jesteśmy skazani na ciągłe przypominanie trudnej historii? Czy istnieje droga wyjścia ze świata lęków i nadwrażliwości?
Książka „Traumaland” nie tylko pozwala zrozumieć, jak historia ukształtowała nasze codzienne zachowania, lęki i obsesje. Przedstawia też wskazówki, jak nie dać się upiorom z przeszłości.
Książka rekomendowana przez Polskie Stowarzyszenie Psychologii Społecznej
To jest książka dla odważnych i dociekliwych, którzy nie wierzą w jednowymiarowy obraz Polski – z której albo mamy być dumni, albo mamy się jej wstydzić. To jest książka dla ambitnych, którzy chcą zbudować swą historiozoficzną dojrzałość przez dostrzeganie obu powyższych perspektyw. To jest książka dla wrażliwych, którzy chcą zrozumieć samych siebie bez popadania w grupowy narcyzm, kulturę narzekania, mitologię ofiary, teorie spiskowe i bez wzniecania społecznej agresji. Chcą być świadomi traum przenoszonych z pokolenia na pokolenie, ale nie zamierzają się poddać ich niszczycielskiej mocy. To jest książka także dla psychoterapeutów, którzy dzięki niej będą uważni nie tylko na to, co się ich pacjentom przydarzyło we wczesnym dzieciństwie, ale także na to, w jakich tragediach uczestniczyli ich przodkowie i praprzodkowie.
„Michał Bilewicz pokazuje, na jakie pułapki poznawcze narażona jest nasza świadomość, zanurzona w martyrologii i zbudowanym na niej patriotyzmie. Ale nie poprzestaje na opisie etiologii i psychopatologii Traumalandu. Proponuje terapię: poznać, sproblematyzować, zrozumieć i oswoić historyczną traumę, w której jesteśmy zanurzeni, a potem odzyskiwać sprawczość osobistą, społeczną i polityczną. Bo „wzrost potraumatyczny” jest możliwy – jeśli zrozumiemy nasze narodowe PTSD.”
Bogdan de Barbaro, psychiatra, psychoterapeuta
„Książka Traumaland jest napisana w przyjazny czytelnikowi sposób, przywołując liczne przykłady ze świata, wyniki najnowszych badań psychologicznych – ale jest też bogata w przemyślenia i refleksje autora. Lektura tej książki to prawdziwa przygoda czytelnicza, a w końcu nie jest łatwo pisać prosto na tak wymagający temat.”
Daniel Bar-Tal, psycholog społeczny
Przed nami spotkanie z Mateuszem Pakułą wokół książki „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” zapraszamy na Planty 29 września o godzinie 18.00
Mateusz Pakuła:
Dramaturg, reżyser, autor dramatów i prozy. Absolwent dramaturgii na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Z opisu wydawcy:
To jest opowieść o umieraniu. Szczera, intymna do granic, groteskowa, brutalna, smutna i okropnie śmieszna. To dziennik umierania ojca, nie książka wspomnieniowa. To historia o rodzinie w sytuacji granicznej. O instytucjach opiekuńczych, które zawalają sprawę. O Kościele, który zawala, służbie zdrowia, która zawala. To opowieść o czułości i bliskości, które zalewa gniew, bezradność, rozpacz i wściekłość. To w końcu krzyk przeciwko nielegalności eutanazji.
Warto też zarezerwować w swoich planach jeszcze dwa terminy:
- 16 października (środa) godzina 17.30 spotkanie z Cezarym Harasimowiczem wokół książki „Bieta” Powieść o Elżbiecie Ficowskiej.
- 20 października o godzinie 17.00 spotkanie z Maciejem Siudą – architektem, projektantem i humanistą na temat znaczenia przestrzeni wokół nas
Spotkania organizowane są przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Róży Luksemburg.