Dobiega końca dwutygodniowa podróż Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, po Stanach Zjednoczonych. Czas ten wypełniony jest wieloma spotkaniami i rozmowami o Kielcach, działalności Stowarzyszenia, a także specjalnymi projekcjami filmu „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey”) w Nowym Jorku, Phoenix i Los Angeles.
W Nowym Jorku po projekcji na Uniwersytecie New School for Social Research, odbyło się spotkanie z publicznością, podczas którego Bogdan Białek rozmawiał z prof. Elżbietą Matynią, wykładowcą i dyrektorem Transregional Center for Democratic Studies w New School. W siedzibie Arizona Jewish Historical Society w Phoenix, przy pełnej sali widzów, odbył się kolejny pokaz filmu i kolejna intensywna rozmowa z widzami. W debacie udział wzięli, oprócz bohatera filmu, Anna Cichopek-Gajraj, profesor Arizona State University oraz prof. Björn Krondorfer, dyrektor Martin-Springer Institute at Northern Arizona. Następnym etapem podróży był Flagstaff, gdzie Bogdan Białek wraz z prof. Dorotą Głowacką (University of King’s College w Kanadzie) i prof. Björnem Krondorferem, spotkał się z studentami miejscowego uniwersytetu. Na zakończenie wizyty do Bogdana Białka dołączyli twórcy filmu „Przy Planty 7/9”: Lawrence Loewinger i Michał Jaskulski. Wszyscy wzięli z udział w seminarium ze studentami w Los Angeles. Tam też, w siedzibie prestiżowej uczelni Ponama College, odbyły się projekcja filmu i dyskusja panelowa. Kolejny pokaz i rozmowa miały miejsce na jezuickim uniwersytecie w San Jose w Kaliforni. Na koniec Bogdan Białek odwiedzi Chicago,
Ogromne zainteresowanie, jakie wzbudza za granicą działalność Stowarzyszenia i zaangażowanie Bogdana Białka, pokazuje, że kielecki sposób mierzenia się z trudną pamięcią o pogromie z 1946 roku, jest odbierany jako doświadczenie uniwersalne, które może być inspiracją dla każdego człowieka.