Zapraszamy na spacer edukacyjny „Śladami Kieleckiego Getta”

Spacer śladami kieleckiego getta – 30 marca 2025 godz. 16.00

Zapraszamy na wyjątkowy spacer historyczny śladami kieleckiego getta, który odbędzie się 30 marca 2025 roku. Oprowadzającym będzie Piotr Świerczyński – członek Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, autor książek „Blizny. Przewodnik po kieleckim getcie” oraz „Odkrywanie kieleckiej synagogi”, a także współtwórca strony www.jewish.kielce.pl.

📍 Start: Instytut Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7)
⏰ Godzina: 16:00

Spacer rozpocznie się od prezentacji archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz unikatowego niemieckiego filmu dokumentującego pierwsze dni istnienia kieleckiego getta. Następnie wyruszymy w trasę, podczas której usłyszymy o tragicznych losach jego mieszkańców oraz zobaczymy ostatnie przedwojenne budynki – niemych świadków historii.

Kieleckie getto – historia, którą trzeba pamiętać
Getto w Kielcach zostało utworzone przez Niemców 31 marca 1941 roku na mocy „Rozporządzenia o utworzeniu żydowskiej dzielnicy mieszkalnej na terenie miasta Kielce”. Na terenie około 500 budynków początkowo przewidziano miejsce dla 15 tysięcy osób, jednak w wyniku deportacji Żydów z okolicznych sztetli oraz z Wiednia i Krakowa, liczba więzionych wzrosła do 27 tysięcy.

Przez 15 miesięcy mieszkańcy getta zmagali się z głodem, chorobami, wycieńczeniem i codziennym terrorem. W sierpniu 1942 roku ponad 20 tysięcy Żydów z kieleckiego getta zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince, gdzie ponieśli śmierć. Wojnę przeżyło zaledwie 500 osób.

Podziel się: